Letartóztatták a Telegram tulajdonosát

Szombat este 8 órakor a párizsi Le Bourget repülőtéren a francia rendőrség letartóztatta a Telegram alapítóját és egyben tulajdonosát Pavel Durovot. Ő volt az, akit korábban az orosz hatóságok már rá akartak bírni arra, hogy adja ki az FSZB-nek hat, terrorizmussal vádolt felhasználó titkosítási kulcsait. Ő erre nem volt hajlandó, és ekkor – 2018-ban – 3 évre betiltották az országban a Telegram alkalmazást. 2021. óta az applikáció újra működhet az oroszoknál.

Pavel Durov telegram CEO

A francia hatóságok terrorizmus elősegítése, pénzmosás elősegítése, drogcsempészés elősegítése vagy akár gyermekekkel kapcsolatos bűncselekmények miatt emelhetnek vádat Durov ellen. Egészen pontosan arról van szó, hogy a hatóságok szerint Durov a Telegram moderációjának teljes hiányával, az együttműködés megtagadásával és a kriptovaluták küldésének lehetővé tételével hozzájárul ezekhez a cselekményekhez.

Hogy miért pont most tartóztatták le?

Párhuzamosan több ok is lehet a háttérben, hiszen hasonló vádakkal lehetne illetni számos üzenetküldő szolgáltatást, pl. Signal, stb.
Elsősorban a tartalmak moderálásának hiánya az, amit kifogásolnak a Telegramnál. Az uniós hatóságok fő panasza a Telegrammal szemben a titkosított üzenetekre vonatkozik.
Az évek során a szervezett bűnözés első számú platformjává vált” – kommentálta egy nyomozó.

Mivel a Telegramnál nincs megszabva, hogy egy-egy chat-csoport hány tagból állhat, ezért a hírek itt sokkal gyorsabban terjednek, mint bármelyik másik platformon. Ez egy komoly „veszély” a felfogásukban, mivel a szólásszabadság nincs korlátozva, ez pedig az EU-ban mostanában probléma. A fent felsorolt vádpontok alapján Durov akár 20 évet is kaphat, kivéve ha nem kezd együttműködni és változtatásokat bevezetni a platformján (amúgy az X platformmal ugyanez a bajuk).
Ez egyúttal figyelmeztetés a többi platform tulajdonosnak is, hiszen bármikor bárkire ráhúzhatják ugyanezeket a vádakat. Azért az érdekes kérdés, hogyha Durov együttműködne, akkor akár el is engednék? Akkor már nincsenek azok a vádpontok, vagy akkor meg van bocsátva??? Esetleg enyhébb elbírálást kapna ugyanazokért a vádpontokért? Most akkor elkövette őket vagy sem? Érdekes kérdések ezek

A másik ok pedig a kriptopénzek bevezetése a platformra. Na, ez rögtön kiverte a biztosítékot az EU-ban, főleg, hogy már saját kriptovaluta is bevezetésre került, ráadásul sikerrel. A főbb tőzsdék két kézzel kaptak utána. Ez a TON coin, amely a letartóztatás hírére komolyat zuhant.
A kibocsájtás után már rögtön rá lehetett húzni a szokásos megbélyegzéseket, pl. hogy a kriptót a bűnözők használják pénzmosásra, stb. Persze nyilván van ilyen is, na de azért gondoljunk már bele, hogy hány bűncselekményt fizetnek ki mondjuk dollárban vagy euróban, készpénz formájában, amikor nincsen nyoma! A FIAT pénzekre is rá lehet fogni, hogy bűnözők használják, szóval a kettős mérce megint működik.

Hogyan tovább?

Azért foglalkozom annyit ezzel a hírrel, mert sok Telegram alkalmazás is létezik, amely passzív jövedelmet állít elő. Most, hogy előállt ez a helyzet a letartóztatással, nem lehet tudni, hogy pontosan milyen intézkedésekre akarják kényszeríteni a tulajdonost. Az is lehet, hogy betiltatják az olyan játékokat, mint pl. Hamster Kombat, Rich Animals, Octobits, stb. különféle jogi kifogásokkal. De ez csak a jéghegy csúcsa, mert számtalan hasonló alkalmazást, botot fel tudnék sorolni a Telegramon. Némelyikben több százezer tag is összegyűlt, többségük nyilvánvalóan nem bűnöző, hanem kispénzű kriptovadász.

Azt gondolom, hogy ez a talaj most bizonytalanná vált. Ezért aki nagyobb összegekkel vesz részt Telegramos kereskedőrobotos appokban, legyen óvatos! Egyetlen kattintással lehet eltörölni mindent és nem lesz kártérítés! Ne legyen igazam!

Translate »